32 entry daha
  • bu tür ürünlerde fonksiyonelliğine ve kazancıma bakarım. bir finans kurumu kafadan bana ilk ekstremde 100 tl kazandırıp karşılığında bir şey istemiyorsa; değil murat boz, boz ayı oynatsalar reklamda umrumda olmaz (nitekim diğer bir bankanın reklamında ayı oynatmadıkları kaldı sadece). bu tür büyük girişimlerde tüketicinin en kazançlı çıkacağı zaman (kesin pazarlama dersinde bir adı vardır), ürünün ilk çıktığı zamanlardır. fayda eğrisi, ürün yaygınlaştıkça giderek düşer (wings, card finans, pegasus kart vb ürünlerde bizzat gördüm). bu iş tutarsa, tahmin ediyorum ziraat bankası maximum'u bırakıp paraf'a geçer.

telefon ve uzak yollardan sadece klasik kart başvurusu alıyorlar. platinum ve gold için şubeden form vermeniz gerekiyor. aidat meselesini, müşteri hizmetlerine arayıp sordum. ilk 2 yıl kart aidatı yokmuş, ikinci yıldan sonra olacakmış.
  • kredilibitesi yüksek bir kredi kartı kullanıcısı ve bankalarının maaş müşterisi olmama rağmen, 2 haftada başvurumu neticelendiremedikten sonra, yeni yıl kampanyası yapsa n'olur, yapmasa n'olur (burada yazar, avantajı kaçırdığına dem vuruyor belli ki). stokları 1000 adet olan ipad2'yi vatan bilgisayar'ın en büyük mağazalarından birine gidip sorduğumda ellerinde kalmadığını söylediler (tam olarak halep oradaysa arşın burada hikayesine döndü).

neyse, bunları kendileri de bildikleri için ümidimi koruyor ve benzeri kampanyaların bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum (en azından bunu düşündürerek ürünlerini satacakları bir kesim var).

edit: 2 milyon+ kartı yeniledikleri için (advantage->paraf) anormal bir yoğunluk olmuş, defalarca özür dilediler. nitekim kartım, başvuru yaptıktan 2-3 hafta sonra onaylanıp 2-3 hafta sonra geldi.
  • diğer bankaların da platinum kartlarını kullanıyorum ancak (yeni çıkış yapan her hizmette olduğu gibi) bunun platinumu biraz daha avantajlı gibi görünüyor (bkz: allah bozmasın). bakalım zaman içinde ne kadar parafpara birikecek.

paraf'ın ilk bakışta göze çarpan artıları şunlar:

- paraf günüm ile haftanın bir gününü indirim/puan/+taksit günü seçiyorsunuz.
    - artan parafpara ile harcama yaptıkça puanlarınız katlanıyor.
    - erken ödeme indirimi var.
    - cumartesi günü restoran indirimi ile %25'e kadar indirim hakkınız var.
    - daha avantajlı alışveriş ve kayıp/çalıntı sigortası sunuyor
    - harcama vaadi verirseniz puan yükleniyor, indirim değil.
    - daha avantajlı havaalanı hizmetleri sunuyor (mesela lounge'da +1 misafir ücretsiz).

halkbank'ın kısa sürede ortaya çıkaracağını düşündüğüm paraf miles (bkz: uçuran kartlar) hizmetini heyecanla bekliyoruz. en azından vakıfbank worldcard ve adios gibi mevcut parafpuanları x ile çarpıp hizmet vereceğini zannediyorum. hatta fazlasını vermesi beklenebilir.

advantage karta büyük darbe vurduğunu söyleyebiliriz (boyner, hsbc'ye advantage'i iyi satmış zamanında). alışveriş yaptığım popüler bir mağaza "biz ilk çıktığında tutmayabilir diye paraf pos cihazını istemedik, meğer advantage iptal olunca, o kadar maaş müşterisinin kartının hepsi paraf olmuş, mecburen bunun da pos cihazını koyacağız. çok sayıda müşteri sordu" dedi.

ilave:
    1- erken ödeme indirimi için (bkz: #32740669)
    2- bilhassa cumartesi günü yapılan restoran indirimi çok iyi oldu. sms ile indirim kazandığınız da anında bildiriliyor (kategorisini "gıda" olarak gösteren uyanık işletmecilerde olmuyor tabii), internetten kontrol etmenize gerek yok.
  • erken ödeme indirimi ile yaklaşık 8-10 gün için %0.2 civarında indirim yaptıklarını tespit ettim. yani erken ödeme yaparsanız yıllık mevduat faiz oranını size hediye ediyorlar diyebiliriz. nalıncı keseri olan diğer bankalarımızda da görmek istediğimiz hoş bir davranış.
  • internet şubesinde şöyle bir güzellik yapmışlar:

paraf card-> "kampanyalarınız" başlığı altında, dahil olduğunuz kampanyayı (özetini) ve yaptığınız işlemin kampanya kapsamına girip girmediğini; ekstreyi karıştırmanıza veya müşteri hizmetlerini aramanıza gerek kalmadan kolayca görebiliyorsunuz.

bu arada, "kampanya koşulları" çerçevesinde (banka haklıydı) yararlanamadığım bir kampanya için, müşteri hizmetlerine "suç sizin değil, ama benim de değil" mealinde bir yazı yazdım ve sorunu çözdüler. müşteri kaybetmemek için iyi niyet gösterdiler, ama yapmayabilirlerdi de. neticede aksi halini diğer bankalarda çok yaşadım.
  • mil özelliğinin gelmesi hasretle beklenen kart.
  • aylardır beklediğim özellik nihayet ayrı bir kart ile sunulmuş; (bkz: parafly).
99 entry daha
hesabın var mı? giriş yap